BAW Committee

The Black Alumni Weekend (BAW) committee is responsible for creating the schedule of BAW events and developing a networking strategy to effectively spread the word the UVA Black alumni community. The committee consists of alumni from all eras who have the opportunity to weigh in on programming to ensure that BAW is relevant and engaging for all.

BAW 2022 Committee Members

  • Charles C. Conyers, PhD
    1975, Arts & Sciences
  • Ms. Phylissa D. Mitchell
    1976, Arts & Sciences
  • Mrs. Thomasine Hill
    1978, Education
  • Mrs. Cheryl Shuler Jefferson
    1980, Arts & Sciences
  • Mr. Willie Jefferson
    1980, Arts & Sciences
  • Mrs. Sharon C. Collins
    1981, Arts & Sciences
  • Tonja Custis Brickhouse, USAF (Ret.)
    1982, Arts & Sciences
  • Ms. Kimberly Jean Mitchell
    1982, Arts & Sciences
  • Ms. Alfreda A. Morris
    1982, Arts & Sciences
  • Deborah L. Stroman, PhD
    1982, Education
  • Marva Jo Camp, Esq.
    1983, Arts & Sciences
  • Mrs. Patricia W. Edwards
    1983, Arts & Sciences
  • Mr. Derrick A. Nottingham
    1983, Arts & Sciences
  • Sandra M. Smith, MD
    1983, Arts & Sciences
  • Ms. Terri A. Carter
    1984, Arts & Sciences
  • Ms. Antoinette M. Jackson
    1984, Arts & Sciences
  • Mrs. Charlene D. Miott Jones
    1984, Education
  • Ms. Janice Cooper Orie
    1984, Education
  • Dr. Kendra L. Pugh
    1984, Arts & Sciences
  • Melody Forrester, Esq.
    1985, Arts & Sciences
  • Mrs. Marguerite G. Russell
    1985, Arts & Sciences
  • Ms. Karen A. Willis
    1985, Arts & Sciences
  • Mr. Jameel Aalim-Johnson
    1986, Arts & Sciences
  • Mrs. Joanne Beauvoir Brown
    1986, Arts & Sciences
  • Ms. Regina M. Clay
    1986, Arts & Sciences
  • Ms. Renate Yarborough Sanders
    1986, Arts & Sciences
  • Mr. Kevin J. Suber
    1986, Engineering
  • Mrs. Lesia Bates Moss
    1987, Arts & Sciences
  • Mr. Rodney W. Turner
    1988, Arts & Sciences
  • Cynthia R. Hill, MD
    1989, Arts & Sciences
  • Ms. Robin J. Dennis
    1990, Arts & Sciences
  • Mr. R. Cheis Garrus, Jr.
    1990, Arts & Sciences
  • Ms. Delores Edwards Harding
    1991, Arts & Sciences
  • Darwin K. Hayes, DDS
    1991, Architecture
  • Ms. Myra M. Ingram
    1991, Arts & Sciences
  • Mr. Jonathan Q. Morgan
    1991, Arts & Sciences
  • Mrs. Lauren N. Pattani-Wright
    1991, Arts & Sciences
  • Mrs. April Garrett Russell
    1991, Arts & Sciences
  • Ms. Denise M. Crews
    1992, Arts & Sciences
  • Ms. Sabrina D. Elliott
    1992, Arts & Sciences
  • Mr. Christopher B. Galloway
    1992, Arts & Sciences
  • Mr. Mark B. Howie
    1992, Arts & Sciences
  • Mrs. Carla E. Partlow
    1992, Commerce
  • Michael O. Royster, MD, MPH
    1992, Arts & Sciences
  • Mr. Bryon J. Grant
    1993, Arts & Sciences
  • Ms. Tonya N. Jefferson
    1993, Arts & Sciences
  • Mrs. Cheryl L. Swift
    1993, Arts & Sciences
  • Tyrette Carter, PhD
    1994, Arts & Sciences
  • Mr. Jared P. Deane
    1994, Engineering
  • Ms. Pamela A. Richardson-Greenfield
    1996, Arts & Sciences
  • Mr. Ian Jason J. Swain
    1996, Education
  • Sanford S. Williams, Esq.
    1996, Law
  • Mrs. Cassandra Boyd Willis
    1996, Arts & Sciences
  • Ms. Talya Nicole Connor
    1997, Arts & Sciences
  • Mrs. Davida L. Bratton
    1998, Arts & Sciences
  • Mrs. DeJuana Ponton-Artis
    1998, Arts & Sciences
  • Mrs. Nakisha Sharpe Winston
    1998, Arts & Sciences
  • Ms. Nadia S. Anderson
    1999, Commerce
  • Ms. Javona L. Braxton
    1999, Arts & Sciences
  • Jonathan Stuart Dean, DDS
    1999, Arts & Sciences
  • Ms. Sundi E. Lofty
    1999, Arts & Sciences
  • Ms. Diane A. O’Brien-Kumi
    1999, Arts & Sciences
  • Mrs. NeShondria J. Ellerby
    2000, Arts & Sciences
  • Mrs. Nikki Davis Hladick
    2000, Arts & Sciences
  • Ms. Jasmine Roberts Duncan
    2001, Commerce
  • Mr. Michael D. Fields
    2001, Arts & Sciences
  • Mr. Paul C. Harris
    2001, Education
  • Mrs. Michelle T. Perrin-Steinberg
    2001, Arts & Sciences
  • Ms. Michelle Anne Coles
    2002, Arts & Sciences
  • Mr. Salvatore E. Jefferson, Jr.
    2002, Arts & Sciences
  • Erica Taylor Webb, MD
    2002, Engineering
  • Mr. Cecil Banks, Jr.
    2003, Arts & Sciences
  • Ms. Consuelo A. Kendall
    2003, Arts & Sciences
  • Dr. H. Timothy Lovelace, Jr.
    2003, Arts & Sciences
  • Mr. Cedric J. Odom
    2004, Arts & Sciences
  • Ms. Natasha L. Walwyn-Robinson
    2004, Arts & Sciences
  • Ms. Elizabeth Inez Jefferson
    2005, Arts & Sciences
  • Dr. LaTisha L. Putney
    2005, Education
  • Ms. Knetta Jones Adkins
    2006, Arts & Sciences
  • Mr. Timothy L. Adkins, Jr.
    2006, Engineering
  • Ms. Candace Simon Benn
    2006, Arts & Sciences
  • Ms. Kassidy A. Bynoe
    2006, Arts & Sciences
  • Mrs. Tiffany Knight Forrester
    2006, Arts & Sciences
  • Jessica C. Fowler, MD
    2006, Arts & Sciences
  • Ms. Victoria Chandler Lyons
    2006, Arts & Sciences
  • Mr. Kayode B. Parham
    2006, Arts & Sciences
  • Mr. Chukwudi I. Uraih
    2006, Engineering
  • Ms. Che’la S. Wallace
    2006, Arts & Sciences
  • Ms. Mangwi N. Atia
    2007, Education
  • Ms. Brittany A. Brown
    2007, Arts & Sciences
  • Ms. Rhonda T. Humphries
    2007, Arts & Sciences
  • Ms. Catrina J. Garland
    2008, Arts & Sciences
  • Mrs. Sharon Gail Parrish
    2008, School of Nursing
  • Ms. Krystilyn L. Washington
    2008, Arts & Sciences
  • Ms. Lisa S. Allen
    2009, Arts & Sciences
  • Ms. Laquisha R. Banks
    2009, Arts & Sciences
  • Ms. India N. Brown
    2009, Arts & Sciences
  • Mr. Robert L. Jones, Jr.
    2009, Arts & Sciences
  • Mr. Khalifa S. Lee
    2009, Arts & Sciences
  • Mr. Kevin F. Crawford
    2010, Arts & Sciences
  • Ms. Rochelle J. Upshur
    2010, Arts & Sciences
  • Mr. George R. White, Jr.
    2010, Engineering
  • Ms. Na Shai M. Alexander
    2011, Arts & Sciences
  • Ms. Meryem Karad
    2011, Arts & Sciences
  • Mrs. Tamara Wilkerson Dias
    2012, Education
  • Ms. Leslie J. Frazier
    2012, Arts & Sciences
  • Mr. Evan A. Shields
    2012, Arts & Sciences
  • Ms. Giana M. Solomon
    2012, Batten School
  • Ms. Charmesha A. Cousins
    2013, Arts & Sciences
  • Mr. Sheridan W. Fuller
    2013, Arts & Sciences
  • Ms. Korede K. Akinsete
    2014, Arts & Sciences
  • Ms. Hanifah Hendricks
    2014, Engineering
  • Ms. Naomi Himmelstein Jackson
    2014, Commerce
  • Ms. Gabrielle A. Long
    2014, Arts & Sciences
  • Mrs. Halima Sarah Walker
    2014, Arts & Sciences
  • Mr. Rijo A. Walker
    2014, Arts & Sciences
  • Mr. Nicholas A. Williams
    2014, Arts & Sciences
  • Mr. Devante J. Cunningham
    2015, Arts & Sciences
  • Ms. Chantel O. Martin
    2015, Arts & Sciences
  • Ms. Augustina Mensa-Kwao
    2015, Arts & Sciences
  • Mr. Chimmuanya C. Obi
    2015, Arts & Sciences
  • Dr. Dianna White
    2015, School of Nursing
  • Ms. Gerelyn Ann Henry
    2016, Darden
  • Ms. Shamia J. Moore
    2016, Arts & Sciences
  • Ms. Gloryah Jean Allen
    2017, Arts & Sciences
  • Ms. Jennifer Baez
    2017, Commerce
  • Ms. Candice Latesia Banks
    2017, Arts & Sciences
  • Ms. Aryn A. Frazier
    2017, Arts & Sciences
  • Mr. Vendarryl L. Jenkins, Jr.
    2017, Arts & Sciences
  • Ms. Delina Mesfin
    2017, Arts & Sciences
  • Ms. Jenne V. Nurse
    2017, Arts & Sciences
  • Ms. Shamecca Da’Queen Perkins
    2017, Arts & Sciences
  • Ms. Khadijah R. Vasser
    2017, Arts & Sciences
  • Ms. Semora Camille Ward
    2017, Arts & Sciences
  • Mr. Jeffery Allgood
    2018, Arts & Sciences
  • Mr. Tyler C. Ambrose
    2018, Arts & Sciences
  • Mr. Maxwell K. Bentil
    2018, Engineering
  • Ms. Ugochinyerem K. Ejesieme
    2018, Arts & Sciences
  • Ms. Sigourney A. Hessic
    2018, Arts & Sciences
  • Ms. Soyini K. Nibbs
    2018, Arts & Sciences
  • Ms. Revay O. Corbett
    2019, Education
  • Ms. Nana-Bilkisu A. Habib
    2019, Arts & Sciences
  • Ms. Iliana O. Harris
    2019, Arts & Sciences
  • Ms. Gabrielle E. Stanfield
    2019, Arts & Sciences
  • Ms. Gervean Williams
    2019, Commerce
  • Ms. Briana M. Woody
    2019, Batten School
  • Ms. Saidi R. Moseley
    2020, Arts & Sciences
  • Ms. Leslie Murray
    2020, Commerce
  • Ms. Brittney E. Ogbonna
    2020, Arts & Sciences
  • Ms. Priscilla A. Opoku-Yeboah
    2020, Arts & Sciences
  • Mr. Nathaniel Donkoh-Moore
    2021, Engineering
  • Ms. Julia K. Gilliam
    2021, Arts & Sciences
  • Ms. Briana L. Jacobs
    2021, School of Nursing
  • Ms. Nmadinobi N. Okafor
    2021, Arts & Sciences